Rośliny do oczek wodnych i stawów

Trawy ozdobne to bardzo piękne ozdoby naszych działek i ogrodów - warto zainteresować się tym tematem, jeśli marzysz o pięknym i atrakcyjnym ogrodzie z trawami.

Rośliny do oczka wodnego i stawu

Nowoczesne oczko wodne

PIĘKNE ZBIORNIKI WODNE FASCYNUJĄ nas od dawien dawna, a zachwyt jest tym większy im bardziej dzięki roślinom i rybom stworzony zostanie interesujący klimat. Aby przez długi czas cieszyć się beztrosko swoim stawem, szczególnie ważne jest utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy zbierającymi się a rozkładającymi się składnikami organicznymi.

ŻYWA WODA DZIĘKI ZWIERZĘTOM I ROŚLINOM

Naturalne piękno stawu uwidacznia się szczególnie dzięki zróżnicowanej szacie roślinnej. Poza dekoracyjnym uformowanie stawu i jego strefy brzegowej to właśnie rośliny przejmują na siebie ważne zadania z zakresu zachowania równowagi biologicznej w stawie. Rosnąc, pobierają one ze stawu składniki pokarmowe nagromadzone tam w formie produktów wydalanych przez ryby, niezjedzonych resztek pokarmu, obumarłych roślin lub opadłych liści. Jeśli latem pozostawimy staw wraz z rybami swojemu losowi, bez filtrowania, cyrkulacji wody, napowietrzania lub obsadzania jakąkolwiek roślinnością, to staw taki w krótkim czasie stanie się ruiną. Nie byłby to piękny widok w ogrodzie. Dlatego najważniejsze jest zapewnienie biologicznej równowagi. Podstawową zasadą jest: im więcej ryb w stawie, tym bardziej wydajny musi być zastosowany filtr, by suwać wprowadzane do stawu składniki odżywcze. Ponadto hodowla karpia koi stawia szczególne wymagania wobec jakości wody.

SPECJALISTA RADZI

Obsadzanie roślinnością to żaden problem! Ukształtowanie w stawie strefy o większej głębokości tworzą dużo przestrzeni życiowej dla różnorodnej roślinności:

Czermień błotnaTojeść rozesłana
Strefa brzegowa:10-12 cm i 20-25 cm35 cm i 60-80 cm
Krwawnica pospolitaPływacz zwyczajny
Bobrek trójlistkowyJaskier wodnyStrefa brzegowa do 10-12 cm:10-12cm do 35 cm35 cm do 80-110 cm
Rukiwe błotnaStrzałkaRdest ziemno-wodny
Kroplik żółtyŁączeń baldaszkowy


60-80 cm i 80-110 cm
Strefa brzegowa do 20-25 cm:20-25 cm do 35 cmLilia wodna
Niezapominajka błotnaRdestnicaGrzybień

Elisma wodna
10-12 cm
80-110 cm
Pałka drobna20-25 cm do 90-110 cmWywłócznik
Goryczka wąskolistnaOsoka

Rośliny do oczek wodnych i stawów - projektowanie i dobór roślin do oczek wodnych.

Polecamy też artykuł dotyczšcy właściwego doboru roślin do strefy filtracyjnej w stawach i oczkach wodnych: Rośliny repozycyjne do stawu