Dobór pomp i filtrów do oczek

Oczka wodne i stawy ogrodowe to bardzo piękne ozdoby naszych działek i ogrodów - warto zainteresować się tym tematem, jeśli marzysz o pięknym i atrakcyjnym nowoczesnym ogrodzie.

Właściwy dobór filtrów i pomp do oczek wodnych

Schemat oczka wodnego

ZASTOSOWANIE ODPOWIEDNICH ROZWIĄZAŃ TECHNICZNYCH to podstawa zachowania przez długi czas czystej wody w stanie ogrodowym. Dlatego tym bardziej ważne jest, by zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich elementów. Systemy filtracyjne OASE ułatwiają rozwiązanie - firma GORDO STUDIO ma specjalnie dopasowany do wielkości stawu komplet składający się z pompy, filtra i urządzenia wstępnego oczyszczania UVC.

SYSTEMY FILTRACYJNE BIOSYS - JAKI FILTR DO OCZKA WODNEGO

Jest nieskończenie wiele możliwości łączenia poszczególnych elementów systemu filtracyjnego. Zasadniczo składa się on zawsze z pompy, filtra i urządzenia wstępnego oczyszczania UVC, gdyż tylko dzięki temu można uzyskać na długi czas efekt czystej wody przy stosunkowo niewielkich zabiegach konserwacyjnych. W optymalnym przypadku jeszcze przed budową stawu myśli się o doborze odpowiedniego systemu filtrów, np. zastosowanie jednego filtra daje się połączyć z zasilaniem jednego strumyka. Na wstępie należy określić pojemność stawu (długość x szerokość x głębokość / 2), by móc dobrać odpowiedni filtr.

Przykład: 3 m x 4 m x 1 m / 2 = 6 m3 = 6000 l

W tym przypadku przy małym zarybieniu stawu można by było wybrać przykładowo Filtoclear 30000 , jako że dodatek do nazwy "30000" opisuje wydajność filtra w litrach. Wielkość zarybienia stanowi przy tym ważne kryterium, gdyż im więcej ryb w stawie, tym więcej składników pokarmowych i tym większa powinna być wydajność filtra. Jaki system pasuje do stawu, dowiesz się u specjalistów z firmy GORDO STUDIO. Zasadniczo możesz wybrać pomiędzy systemem filtrów ciśnieniowych a systemem filtrów przepływowych. Filtry ciśnieniowe Filtoclear nadają się do małych i średnich stawów o pojemności do 30.000 l (bez ryb) bądź 8.000 l (z rybami) i mogą zostać niemalże całkowicie zakopane obok stawu, pozostając praktycznie ledwo widoczne. Woda transportowana jest pod ciśnieniem przez zamknięty zbiornik i może zasilać bez problemu nawet strumień. Filtry przepływowe OASE odznaczają się większą wydajnością filtra i oczyszczają tym samym średnie do dużych stawów pojemności do 140.000 l (bez ryb) bądź 70.000 l (przy przeciętnym zarybieniu). Nie funkcjonują one pod ciśnieniem i w zależności od modelu mogą zostać zakopane maksymalnie do 1/3 wysokości, przy czym musza być zainstalowane ponad strumieniem. Dzięki efektywnemu mechanicznemu odseparowaniu większych zanieczyszczeń za pomocą systemu Biotec Screenmatic nakład prac konserwacyjnych zostaje zminimalizowany, gdyż sito separatora transportuje większe zanieczyszczenia automatycznie do specjalnego kosza.W ramach zestawu BIOsys, firma GORDO STUDIO dostarcza odpowiednią pompę, pasującą do wybranego filtra. Energooszczędna seria Aquamax Eco oferuje dzięki innowacyjnej technologii Seasonal Flow Control (SFC) wydajność pompy dopasowaną optymalnie do filtra przy niewielkich kosztach energii elektrycznej. Seria pomp Aquamax Eco Twin jest idealnym graczem zespołowym w przypadku dużych zadań. Zainstalowane przed filtrem urządzenia wstępnego oczyszczania UVC stanowią niezwykle ważny element systemu filtracyjnego i są absolutnie niezbędne dla utrzymania czystej, wolnej od glonów wody i dla zmniejszenia liczby czynników chorobotwórczych. Niszczą one ściany komórkowe glonów i powodują ich zbrylanie się, dzięki czemu glony mogą być następnie usuwane w drodze mechaniczno-biologicznego oczyszczania. Raz do roku należy wymienić lampy UVC.

SPECJALISTA OASE RADZI

By przewody i węże nie psuły obrazu, przejście przez ściany i folię Tradux umożliwia położenie przewodów i/lub węży pod lustrem wody. Pompy, filtry i lampy są w sposób niewidoczny dla oka zasilane za pomocą przewodów elektrycznych i wodnych. Nie ma konieczności pracochłonnego maskowania przewodów położonych w niezbyt piękny sposób przez brzegi stawu!

Dobór filtrów i pomp do oczek wodnych i stawów ogrodowych to zadanie dla profesjonalistów. Jaki filtr do oczka wodnego najlepiej kupić, jaki filtr jest najlepszy, jaki system filtracyjny zastosować w stawie? Poniżej gotowa do pobrania i wydruku tabela z prawidłowym doborem filtra do oczka wodnego lub stawu ogrodowego.
Dobór filtra do oczka wodnego
Więcej informacji na temat profesjonalnego doboru filtrów do zbiorników wodnych można znaleŸć na stronie: Jaki filtr do oczka wodnego ?